228400 Bullies, 4272 online  
  • Register
Our Sponsors:

Results 1 to 9 of 9
Sponsored Links Spacer Image
  1. socalpankration is offline

    Registered Member

    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    382

    Posted On:
    10/28/2007 1:28pm


     Style: MMA

    --
    Hell yeah! Hell no!

    PANKRATION NEXT SUNDAY: COMPETE or come see the BEST AMATEUR FIGHTERS in the West.

    NEXT SUNDAY - Nov. 4th

    OPEN PANKRATION TOURNAMNT IN SOUTHERN CALIFORNIA

    All Schools and styles are invited to this double elimination Amateur Tournament that allows body strikes, takedowns and submissions. We have divisions for everyone!!!!!!!!!!!

    All Competitors will receive a free membership card to the USA Federation of Pankration Athlima, the National Governing Body of Pankration under FILA. Proceeds will help pay for the USA'a annual FILA Membership and Future USA Pankration Team activities.


    LOCATION:
    Santa Ana High School (Gymnasium)
    520 W. Walnut
    Santa Ana, California 92701

    SCHEDULE OF EVENTS:

    Saturday Nov. 3
    6 PM - 8 PM - All Competitors - Registration and Weigh in

    Sunday Nov 4
    7 AM - 9 AM - All Competitors - Late Registration and Weigh in
    (No late registrations or weigh ins will be excepted after 9 AM, Please be on time!!)
    10 AM - Referee Clinic
    10:30 AM - Rules Demo - A representative of each team/ athlete must attend.

    START OF COMPETITION:
    11:00 AM - ADULT FEMALE: One Skill Level (14 yrs and older)
    11:00 AM - YOUTH DIVISIONS: (All youth divisions are subject to modifications)
    Novice - 8 & under - 1 skill level (8 year olds may be placed in Rookie depending on competition)
    Rookie - 8-10 yrs - 1 skill level
    Cadet - 11-13 yrs - 1 skill level
    Junior - 14-17 yrs (Male Only) Beginner & Advanced
    1:30 PM - ADULT MEN BEGINNER
    4:00 PM - MEN'S INTERMEDIATE
    6:00 PM - MEN'S ADVANCED

    MANDATORY EQUIPMENT:
    All Athletes must compete with MMA Style Gloves, a mouthpiece and Cup (Males)
    MMA Style gloves will be provided to athletes without their own.
    Other protective gear is optional: Elbow pads, Knee pads, Shin/ Shin & Instep guards, Wrestling Head Gear, Wrestling/ Martial Arts Shoes.
    MMA Fight Shorts with Rash guard is the recommended uniform.
    Athletes may also compete in Traditional Martial Arts attire, shorts or sweats without open pockets or metal, Tight fitting T-Shirt or Wrestling singlet.

    AWARDS:
    Individual Medals for 1st though 4th place finalists in all divisions.
    1st 2nd and 3rd place Team Awards for Advanced Men's Teams.
    1st and 2nd place Team Awards for Advanced Junior Teams.

    ENTRY FEE:
    $50 - pre-registered
    $60 - after Nov 2nd or at the door
    *$5 Discount with team of 8
    *$10 discount with team of 20
    * All Entry forms must be submitted together for team discount.

    SPECTATORS:
    $8 Adults
    $5 Students
    Coaches get in free with roster of 5 competitors
    All Spectator and snack bar proceeds go to Santa Ana High School.


    MORE INFORMATION AT: http://www.fightleague.org/2007FullB...pionships.html
  2. socalpankration is offline

    Registered Member

    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    382

    Posted On:
    11/03/2007 2:44pm


     Style: MMA

    --
    Hell yeah! Hell no!
    A little over 60 Pre-registered.

    Expecting about 100 walk in registration tonight or Sunday morning.


    www.fightleague.org
  3. RaizenX is offline

    Featherweight

    Join Date
    May 2007
    Location
    Texas
    Posts
    18

    Posted On:
    11/04/2007 4:15pm

    Bullshido Newbie
     Style: Muay Thai

    --
    Hell yeah! Hell no!
    man that sounds cool i wish i was there to see it. =(
  4. benonmsn is offline

    Registered Member

    Join Date
    Feb 2006
    Location
    West Hollywood (Gay Sunni Triangle)
    Posts
    277

    Posted On:
    11/05/2007 2:31am


     Style: BJJ, Wrestling

    --
    Hell yeah! Hell no!
    This was a great event, i wish i wpould have entered it. will do next time it comes around. I really liked the scoring on take downs. im oretty sure you could get 1 - 3 points for take down, the harder the slam, the more points. this is awesome. I think i can with with slams.

    good event. one thing though, you guys shouldnt wait for people so long. if some one doesnt come within 5 min of their name being called, they should be out, thats it.
  5. socalpankration is offline

    Registered Member

    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    382

    Posted On:
    11/05/2007 3:17pm


     Style: MMA

    --
    Hell yeah! Hell no!
    Quote Originally Posted by benonmsn
    This was a great event, i wish i wpould have entered it. will do next time it comes around. I really liked the scoring on take downs. im oretty sure you could get 1 - 3 points for take down, the harder the slam, the more points. this is awesome. I think i can with with slams.

    good event. one thing though, you guys shouldnt wait for people so long. if some one doesnt come within 5 min of their name being called, they should be out, thats it.
    Actualy High Amp throws score more points but slams are not allowed.
  6. Roidie McDouchebag is offline
    Roidie McDouchebag's Avatar

    Injury Waiting To Happen

    Join Date
    May 2002
    Location
    Kamloops, BC
    Posts
    9,419

    Posted On:
    11/05/2007 3:53pm

    supporting member
     Style: Snatch Wrestling

    --
    Hell yeah! Hell no!
    It's weird they let you wear a gi...it's like the All Japan Open.
  7. Vince Tortelli is offline

    Light Heavyweight

    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    4,000

    Posted On:
    11/05/2007 3:54pm

    supporting member
     

    --
    Hell yeah! Hell no!
    If a competitor does wear a gi do the rules allow their opponents to use lapel grabs, collar chokes, etc. against them?
  8. benonmsn is offline

    Registered Member

    Join Date
    Feb 2006
    Location
    West Hollywood (Gay Sunni Triangle)
    Posts
    277

    Posted On:
    11/05/2007 5:27pm


     Style: BJJ, Wrestling

    --
    Hell yeah! Hell no!
    i was only their for a few hours but i dont think i saw any people in gi's? i was also looking at the rules and sadend i couldnt enter as a beginer. i guess i will have to train stand up for a year and enter next year with a better stand up game to fight off all the intermediate fighters. i have been doing t3h bjj for about 5 years, but not really any stand up. i guess this would make me intermediate. i saw omega there, he was coaching a few guys. they also had spaghetti at the snack bar, which is odd. the tacos were good.
  9. socalpankration is offline

    Registered Member

    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    382

    Posted On:
    11/05/2007 11:03pm


     Style: MMA

    --
    Hell yeah! Hell no!
    These are preliminary results, please advise if any corrections are needed, jfrank128@cox.net

    2007 Full Bred Pankration Championships
    Nov. 4, 2007
    Santa Ana High School

    240 Competitors

    Menís Division (135 Competitors)

    Mens Beginner (62)

    Top 5 Menís Beginner Teams
    TBA

    Bantamweight: (9)
    1. James Avera - American Jiu Jitsu
    2. Anton Vasco - OCJJ & MMA
    3. Oscar Aguirre - No Limits
    4. Jon Lapicto - Combined Martial Science

    Featherweight: (9)
    1. Julian Wray - City Boxing
    2. Richard Huerta - Kreitzmans MMA
    3. John McCauley - Subfighter MMA
    4. David Haflich - IND

    Lightweight: (8)
    1. Raul Ramirez - Solo Fuerte
    2. Hector Contreras - Modern Fighting Systems
    3. Brian Doerr - IND
    4. Anthony Reyes - American Jiu Jitsu

    Welterweight: (15)
    1. Hector Beltran - Modern Fighting Systems
    2. Eric Hartley - Todd Medina
    3. Anthony Padilla - Kreitzmans MMA
    4. R. Andrew Gill - Combined Martial Science

    Middleweight: (6)
    1. Terrence Martin - OCJJ & MMA
    2. Joshua Tiller - Subfighter MMA
    3. Matt Gunter - City Boxing
    4. Anthony Nelson - San Jose Freestyle

    Light Heavyweight: (9)
    1. Anthony Matemate - Delao Jiujistu
    2. John Landes - Cobra Kai
    3. Bailey Byrne - City Boxing
    4. Clifton Franks - Brazilian Self Defense

    Heavyweight: (4)
    1. Alex Gamez - IKCA
    2. McDonald - Subfighter MMA
    3. Conan Mast Angelo - Krav Maga
    4. Julio Chavez - Shen Wu

    Super heavyweight: (2)
    1. Brandon Michels - Fightworx
    1. Donald Hooper - Alliance


    Intermediate Men: (34)

    Top 5 Teams:
    TBA

    Flyweight: (4)
    1. Albert Tapia - City Boys
    2. Thomas Casarez - Riverside Submission
    3. Marcelo Nonaca - OC Dojo
    4. Trong Pham - Boxing club

    Featherweight: (8)
    1. Taylor Smith - Combined Martial Science
    2. Mark Striegl - Boxing Club
    3. PJ Afrasiabi - OCJJ & MMA
    4. Garrett Hatcher - Redding Submission

    Lightweight: (6)
    1. Jamin Steindorf - Red Tiger MMA
    2. Mark Elmasry - Subfighter MMA
    3. Joshua Liu - IND
    4. Daniel Schork - City Boxing

    Welterweight: (3)
    1. Orland Olivas - IND
    2. Emigdio Rodriguez - Combat Sports Unlimited
    3. Kevin Everhart - Riverside Submission

    Middleweight: (3)
    1. Osman Amador - Santa Ana
    2. Alfredo Torres - Combined Martial Science
    3. Joshua Tiller - Subfighter MMA

    Light Heavyweight: (8)
    1. Eric McDonald - Subfighter MMA
    2. Adrian Ramirez - Cobra Kai
    3. Rob Murphy - IND
    4. William Morris - OCJJ & MMA

    Heavyweight: (2)
    1. Mike Duran - Team Morello
    2. Daniel Ochoa - Riverside Submission

    Advanced Men (39)

    Top 5 Teams:
    TBA

    Flyweight: (2)
    1. Nick Garcia - The Compound
    2. Albert Tapia - City Boys

    Bantamweight: (3)
    1. Jerry Shapiro - Cobra Kai
    2. Mark Perez - IND
    3. Binh Nguyen - Boxing Club

    Featherweight: (8)
    1. Chris Holds worth - Cobra Kai
    2. Christian Reyes - Shark Tank
    3. Brian Urabe - Combined Martial Science
    4. Phillip Yoon - Undisputed

    Lightweight: (5)
    1. David Rojas - Riverside Submission
    2. Chris Chikami - Caique Jiujitsu
    3. Joe Ramirez - Team Morello
    4. Antonio Penuelas - Cuadio Franca

    Welterweight: (7)
    1. Andrew Morello - Team Morello
    2. Josh Dixon - City Boys
    3. Blacke Troop - RCJ Machado
    4. Don Stoner - RCJ Machado

    Middleweight: (5)
    1. Lev Kurtorich - BJM Ultimate Training Center
    2. Mark Gaskill - IND
    3. Graig Bashamp- JJ Machado
    4. Osman Amador - Santa Ana

    Light Heavyweight: (5)
    1. Adrian Ramirez - Cobra Kai
    2. RYAN GABRIEL - IND
    3. PRESTON SNOOK - SUBFIGHTER MMA
    4. PATRICK BOTELLO - IND

    HEAVYWEIGHT: (4)
    1. LUIS OJEDA - HESEI JUDO
    2. LUCAS OLIVEIRA - BRAZILIAN SELF DEFENSE
    3. TIM TRUAX - PIONEER WRESTLING
    4. MARCO LUNA - AMERICAN JIUJITSU


    WOMENS DIVISION (7 COMPETITORS)

    LIGHT/ HEAVY (4)
    1. STEPHANIE CORBITT
    2. ASHLEY RODRIGUEZ
    3. SANDRA MARTINEZ
    3. FATIMA MCLAUGHLIN

    OPEN: (3)
    1. STEPHANIE CORBITT
    2. JESSICA BOYER
    3. ASHLEY RODRIGUEZ


    YOUTH DIVISION (98 COMPETITORS)

    JUNIOR / 14-17 YRS (39)

    SUPER FLYWEIGHT: (3)
    1. DOLAN LAMBERT - COBRA KAI
    2. BRANDON FLANEL - COBRA KAI
    3. JONAH HAMILTON -

    BEGINNER FLYWEIGHT: (2)
    1. DAMIEN HOLT - KIHON
    2. ALEXANDER OCHOA - RIVERSIDE SUBMISSION

    ADVANCED FLYWEIGHT: (5)
    1. COLIN NAVIKAS - CLEBER JIUJITSU
    2. AARON SUTTON - CLEBER JIUJITSU
    3. ANDRES TORRES - NOR CAL FIGHT ALLIANCE
    4. MARIO DOMENECH - COBRA KAI

    ADVANCED FEATHER (5)
    1. BOBBY MORALES - SUBFIGHTER MMA
    2. THOMAS CASAREZ - RIVERSIDE SUBMISSION
    3. LORNE KIRKLAND - COBRA KAI
    4. IAN COMER - COBRA KAI
    BEGINNER BANTAMWEIGHT (2)
    1. TAYLOR STEINDORF - OCJJ & MMA
    2. GABRIEL MENDEZ - COMBINED MARTIAL SCIENCE

    ADVANCED BANTAMWEIGHT: (3)
    1. LORNE KIRKLAND - COBRA KAI
    2. ANTHONY DE LOS SANTOS - REDONDO HIGH
    3. BRONSON CASAREZ - RIVERSIDE SUBMISSION

    BEGINNER LIGHTWEIGHT: (6)
    1. LAKE BOOTH - COMBINED MARTIAL SCIENCE
    2. DANIEL GARCIA - GRUYY
    3. DEAN MOSHOWITZ - HOUSE OF CHAMPIONS
    4. LEONEL GARCIA - BOGIFIT

    ADVANCED LIGHTWEIGHT: (2)
    1. JULIEN WRAY - CITY BOXING
    2. XAVIER ARREY - RIVERSIDE SUBMISSION

    ADVANCED WELTERWEIGHT: (6)
    1. DAVID ROJAS - RIVERSIDE SUBMISSION
    2. CHUY MERA - TEAM MORELLO
    3. JERROMY MILES - BOGIFIT
    4. CALEB DE HOOG - COMBINED MARTIAL SCIENCE

    ADVANCED MIDDLEWEIGHT: (3)
    1. DAVID DALSIMER - SUBFIGHTER MMA
    2. ISSAC CASTRO - RIVERSIDE SUBMISSION
    3. KEVIN EVERHART - RIVERSIDE SUBMISSION

    LIGHT HEAVYWEIGHT: (2)
    1. PATRICK BOYD - BOGIFIT
    2. JONATHAN DAVIS - XTREME FIT


    CADET / 11-13 YRS. (30)

    FLYWEIGHT: (8)
    1. DANIEL OPFERMAN - ELITE MMA
    2. DOLAN LAMBERT - COBRA KAI
    3. CLAYTON CARPENTER - SPARTAN COMBAT SPORTS
    4. THOMAS MORENO - COMBINED MARTIAL SCIENCE

    LIGHTWEIGHT: (8)
    1. CHARLIE MCKEE - TEAM QUEST
    2. JESSE HARLAN - TEAM QUEST
    3. JORDAN CACROPPO - ULTIMATE FITNESS
    4. TANNER MERRILL - OC DOJO

    WELTERWEIGHT: (8)
    1. SPENCER NAGAWA - OCJJ & MMA
    2. MONIQUE MARTINEZ - RIVERSIDE SUBMISSION
    3. JOSEPH MORALES - ULTIMATE FITNESS
    4. DELICIA VALASQUEZ - NOAH PACK

    MIDDLEWEIGHT: (3)
    1. COLIN NAVICKAS - CLEBER JIUJITSU
    2. CODY SMITH - SOLO FUERTE
    3. DILLON VAN PATTEN - RIVERSIDE SUBMISSION

    HEAVYWEIGHT: (3)
    1. BRANDON MCKIERNAN - CHARVET
    2. DAKOTA GROTH - IND
    3. JACOB YONKERS - RIVERSIDE SUBMISSION
    4. BRANDON CLARK - SOLO FUERTE

    NOVICE / 8-10 YRS (15)

    FLYWEIGHT: (6)
    1. ROMAN GONZALEZ - THE COMPOUND
    2. GARVIN GATES - BRAZILIAN SELF DEFENSE
    3. AIDEN CLAPROTH - COMBINED MARTIAL SCIENCE
    4. DAVID VAN PATTEN - RIVERSIDE SUBMISSION

    LIGHTWEIGHT: (6)
    1. ZACKARY ASHWORTH - COMBINED MARTIAL SCIENCE
    2. GERRY MICES - RIVERSIDE SUBMISSION
    3. RUBEN RODRIGUEZ - RIVERSIDE SUBMISSION
    4. TROY TAYLOR - COMBINED MARTIAL SCIENCE

    WELTERWEIGHT: (3)
    1. LEE PUCKET - HAP CHUNG MUSUL
    2. PHOENIX KREBS - COMBINED MARTIAL SCIENCE
    3. GEORGE GARCIA - MODERN FIGHTING SYSTEMS


    ROOKIE / UNDER 8: (14)

    LIGHTWEIGHT: (10)
    1. COOPER CLICK - COBRA KAI
    2. CONNOR CARPENTER - SPARTAN COMBAT SPORTS
    3. BRENT REED - MODERN FIGHTING SYSTEMS
    4. HAIDEN GONZALEZ - RIVERSIDE SUBMISSION

    HEAVYWEIGHT: (4)
    1. ALEXANDER DUMAS - SD RANGE FIGHTING
    2. BAILEY LOOP - MODERN FIGHTING SYSTEMS
    3. CHRISTOPHER JACKSON - MODERN FIGHTING SYSTEMS
    4. MARISOL CHAVEZ - RIVERSIDE SUBMISSION

    www.fightleague.org

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Powered by vBulletin™© contact@vbulletin.com vBulletin Solutions, Inc. 2011 All rights reserved.