PDA

View Full Version : VALIŠ-KARATE-DO - VAKADO - Kutná hora, Česká republika, Evroparock100
9/10/2014 9:08am,
recenze VALIŠ-KARATE-DO - VAKADO - Kutná hora, Česká republika, Evropa
tato recenze je o klubu karate, kde slovo skromnost jejich vedoucí instruktor nezná, je také o učiteli, který zná vše nejlépe a je tím nejdokonalejším široko daleko, aspon to si o sobě myslí. Ale popořadě.....
Na VAKADO se můžeme dívat ze dvou stran, tím nováčkovským pohledem, kde vám vychválí na web stránkách vakado bohatou historii školy a představí vám trenéra tak špičkového, že v dané oblasti se mu jen tak někdo nevyrovná a mává svými superúspěchy jako například že v jediném roce jich cvičílo 239 žáků a skvělými momenty ze cvičení kde trenér skáče z výskoku a kope nebo s nunchaku dělá drsné pozice a mnoha jiných záběrů, až má nováček jasnou představu, že je tam, kde jsou ti nejlepší.
Ale pak tu je na druhou stranu i pohled pokročilého žáka, který už nějaký delší čas u Vališe trénoval a může nahlédnout pod roušku tajemství a omáčku z reklamy a zjistí, že není všechno co se třpytí hodnotné.....

VAKADO je lehčí mcdojo, přičemž jsou i horší školy než je tato, ale stejně se v jeho škole učí i to co žáci k sebeobraně nepotřebují a proto je to lehčí mcdojo.

Tím hlavním problémem, však není mcdojo, ale velmi silné EGO! Trenér nezná skromnost, i když o ní vypráví ostatním, tak jemu velmi chybí a chce aby ho ostatní následovali a byli s nim a milovali ho a respektovali za trenéra.
Jeho EGO se pozná ve vztahu k žákům, kdy pokud jsou s nim v dobrém tak si na ně nestěžuje, většínou, ale v žádném případě si nikdo jen tak nesmí od něj přejít jinám do klubu, to je pak šílené tornádo z trenéra a velice ho to pohorší a pak vyvádí.
a dále je egoistický i proti ostatním školám bojových umění, kde například pokud se žák co dříve chodil k němu na VAKADO rozhodne přejít na TAEKWONDO tak si osobně trenér dojde do jejich klubu a začne jim sprostě nadávat že oni jsou ti horší a on je tím nejlepším a různé jiné kecy, ti s nim takovou trpělivost samozřejmě nemají a hned ho vyrazí za límec.... tak takovou on má starost pak o žáky.... nebo případ kdy jeho bývali žáci, kteří se u něho uliči do například 4kyu a pak odešli od něj a za několik let se vrátili do stejného okresu aby založili svou školu karate, tak si z jejich úspěchů dělá nároky, jen kvuli té skutečnosti, že například jeden dnešní 2 dan u něj dostal zelený pás 6 kyu a proto jsou jeho úspěchy i Vališovi. Už ho vubec nezajímá, že dalších 5 pásů získal jinde a 2 černé pásy taktéž jinde, ale kvuli 3 začátečnickým pásům jsou to hlavně jeho úspěchy. Takových jako je tento názorný příklad je i více, co začali u něj a Vališ se považuje za jejich velkého mistra.

Historie VAKADO je od roku 1990, kdy jí Vališ založil když měl pouze fialový pás 4kyu a byl na 3. stupni trenérské kvalifikace, ale vhodnou a vychloubavou reklamou mu na to lidi skočili a světe div se, cvičilo jich jeden rok 239 žáků! bylo jim celkem jedno, že to je vlastně jen mírně pokročilý žák a jeho schopnosti nejsou velké a ceny byli vetší než schopnosti a učil to co v sebeobraně nemusí být takže v počátku byla jeho škola velkým MCDOJO, ale lidem to nevadilo nějaký čas, než ho poznali teprve tak jak ho poznat měli. Tak se pak stalo, že postupem času se z počátečních 239 žáků z roku 1991 a 4 měst kde cvičil, zeštíhlil jeho stav na nynější 49 žáků v 1 městě - Kutné hoře. Zostatních měst kde v minulých letech trénoval, ho vyhodili - viz uhlířské janovice a nebo musel odejít pro malý zájem, ale změnili ho tyto fakta? Ani náhodou, neustále je tím nabubřelým a nafoukaným mistrem, který si myslí že je nejlepší. V momentu kdy přijde na ukázku dívka, se Vališ změní na velmi galantního a znalého člověka a začne se předvádět před ní.
v momentu kdy jeho situace je bídná a jeho členská základna je slabá, začne Vališ obtěžovat a obvinovat ostatní kluby karate a například závodní karate sokol Kolín, který byl velmi úspěsný při soutěžích tak by ho chtěl zrušit, pro ranou specializaci, kterou on odmítá, ale ve skutečnosti by se zbavil jen konkurence a myslel si že lidi pak přejdou k němu a pak i na závodech budou jeho žáci mít lepší výsledky, jenže se přepočítal a musel odejít z Kolína s prázdnou. Nebo jeho nynější slabá členská základna v posledním městě v Kutné hoře má zase dopad na ostatní, jelikož začal napadat kluby karate a má velmi nečisté obchodní praktiky, kde přímo na jeho stránkách pomlouvá a zesměšnuje konkurenci a nazývá je amatéry a vysmívá se jejich výuce - mimochodem je to jeho bývalý žák, u kterého se považuje za velkého mistra a je zajímavé že na stránkách ho chválí za úspěchy, ale jak jde o konkurenci tak je to už amatér, pokud mu tvrdě konkurují - a jejich fotku z tréninku pak všem posílá jako demonstraci toho jak se to dělat nemá a mezi jeho jednu z hlavních připomínek proč si to tak myslí patří i to že karate je tradice a bez kimona to nejde! velice zábavné vidte. a nebo i to že pokud trénuje sportovec s několika vyhranými závody tak to je přeci jen amatér a že sportovec by radši neměl cvičit žáky....a vyzdvihuje sportovní úspěchy jeho školy, ale už nikde neřekne že například zápasy jeho žáků soudcuje on a že to zda vyhraje či prohraje záleží i na jeho verdiktu rozhodčího. jeho ceny jsou na Českou republiku vyšší kde minimum je 250 kč a maximum cca 700 kč, on má ceny od 560kč mesíčně, pokud rodič pošle své dítě například 9leté na cvičení, tak se za tu cenu učí gymnastiku, atletiku a míčové hry, ale s karate jen maximálně to úplně nejzákladnější a tak takové dítě pak proti šikaně například nic nezmůže a rodič vyhodí 560 kč plus soukromé lekce za 100 kč oknem. Je velmi zajímavé jakým způsobem ohodnocuje Vališ své lekce finančně, jelikož má sponzora, tak by mohl mít cenu nižší, ale jelikož má ted pouze 49 žáků, tak nesleví ani korunu a jdou mu do kapsy. Ale je naprosto přesvědčený že on je ten co si takovéto finanční ohodnocení zaslouží, jelikož je - 2.DAN, 34 let praxe, profesionál - karate jediné povolání, trenér je existenčně motivován spokojeností klientů - tak to si on myslí a výukou si přímo vydělává a nemusí mít tak velké ceny takže mcdojo.

samostatnou kapitolou VAKADO je zpravodaj, kde poskytuje rady a jeho moudrosti žákům, kde z mnoha článků například zesměšnuje krav magu, s tím že on učí lépe sebeobranu a jejich je pouhá modní sebeobrana, například dále naléhá na jeho žáky aby mu přivedli kamarády na trénink, jelikož má velmi málo lidí a nebo ukazuje líbivé fotky na kterých je on a ještě atraktivní dívky apod.

a perličkou jsou jeho motta :
Raději risknu ztrátu zhýčkaného klienta, soudní spor, nebo zruším svoji soukromou školu, nežli zradit své představy o výchově, autoritě a kázni. Chci být laskavý a dvakrát přísný. Protože Vás mám rád.

Vždy čistě a stylově ! Již od nejnižších pásů karate je třeba cvičit přesně a soustředěně s plnou vážností. Nezasvěcený divák nemusí karate rozumět a přesto vycítí, zda jste dobří, nebo svými pohyby jenom lžete. Cvičení KATA předávané z generace na generaci mu prozradí o žákovi i jeho učiteli mnoho, zkušenému instruktorovi vše. Učit žáky správně cvičit je stejné jako učit je mluvit pravdu.

Vychovávat a učit nelze napůl. A obětovat se zdarma může jenom hlupák, neboť přirozenou vlastností je nevděk. Jediná levná, efektivní a poctivá cesta je čestný a kvalifikovaný profesionál.

že by zrušil školu kvuli svým ideálům? že chce být dvakrát přísný jelikož je má rád? to snad ne? mnoho lidí od něj odešlo jinám, protože je nic moc nenaučil

vychovávat a učit nelze napůl a čestný profesionál??? sebechvála až to mlátí o zem....

stylově od nejnižších pásu? ted tak kecá, jelikož má černý pás, ale co by řikal na případy kdy sám učil a měl 4 kyu ??? co on věděl o kata dokonale? hmm? a nebo už v té době se považoval za zkušeného instruktora se 4 kyu? A nebo ted se považuje za toho zkušeného? Má ted 2 dan, to je stupen, kdy může vykonávat jen pomocného učitele, ne toho hlavního, to by správně měl vykonávat pouze ten co má vyšší pás než 3 dan od něho je to učitelský stupen, ale přičemž je to jen pomocný učitel....

závěrem lze říct, že byste se měli v česku vyvarovat této škole, jinak je to ztráta peněz a málo se naučíte.

přílohy fota